Czy warto zapisywać dziecku wymowę słowa angielskiego po polsku? - Szkoła Językowa BRIGHT

Rodzice często mnie pytają czy metoda, która polega na zapisywaniu wymowy słów angielskich po polsku pomaga dziecku nauczyć się poprawnego wymawiania słów.

 

Przykładowo, Twoje dziecko w szkole dostaje na zadanie nauczyć się listy słówek z podręcznika na pamięć. Chcesz pomóc, ale nie umiesz kompletnie angielskiego? Jedyne co widzisz obok słów to „jakieś szlaczki*”, kiedyś na jakiejś stronie widziałeś/aś zapis po polsku jak czytać słowa, myślisz jaki to świetny pomysł? Otóż niestety nie. A już na pewno nie, jeżeli pokazujemy to dzieciom. Dlaczego?

 

W celu nauczenia się poprawnego pisania w języku angielskim, ważne jest aby kojarzyć zapisane słowo z jego poprawną wymową. Jeżeli dziecko skupia się na zapisie fonetycznym po polsku to właśnie taki zapamiętuje, a nie taki jak naprawdę powinno.

 

W takim razie jak pomóc dziecku nauczyć się poprawnej wymowy, nawet nie znając języka obcego?

Najlepszym sposobem jest pomóc sobie Internetem. Poniżej przedstawiam kilka możliwości.

 

1. Słownik angielsko-angielski (np. https://dictionary.cambridge.org/; https://www.macmillandictionary.com/)

W wyszukiwarce wpisujemy słowo, które nas interesuje. Pod wyszukanym słowem wyświetlają się ikony głośnika. Można posłuchać wymowy brytyjskiej i amerykańskiej (ta pierwsza jest uczona w szkołach w Polsce).

 

2. Słownik polsko-angielski/angielsko-polski (np. https://www.diki.pl/)

Działa tak jak ten powyżej, z tym, że pojawiają się również tłumaczenia słów po polsku. Nie zawsze jest dostępna amerykańska wymowa.

 

3. Aplikacja/strona Quizlet (https://quizlet.com/)

Przy tym sposobie trzeba się troszeczkę bardziej napracować, ale oprócz usłyszenia słowa jest to idealny sposób na naukę słówek. Po założeniu darmowego konta, użytkownik ma możliwość stworzenia własnych fiszek (na jednej jest słowo po angielsku, na drugiej po polsku lub definicja po angielsku). Następnie, uczy się ich na różne sposoby słuchając i powtarzając je.

 

4. Strona Youglish (https://youglish.com/)

Strona internetowa, gdzie możemy wyszukać dane słowo wypowiedziane na filmikach serwisu YouTube. Nie słyszymy samego słowa tylko całe zdania. Proponuję dla starszych dzieci i młodzieży.

 

5. Tłumacz Google (https://translate.google.pl/)

Zazwyczaj w ogóle nie polecam tej strony, zwłaszcza jeżeli ktoś chce znaleźć tłumaczenie słowa lub wyrażenia. Jednakże, w przypadku kiedy chcemy usłyszeć wymowę jest całkiem przydatna. Możemy na przykład napisać jedno słowo obok siebie kilka razy, wtedy aplikacja przeczyta nam to słowo kilka razy pod rząd. Niezły ubaw i wchodzi do głowy 🙂

 

Najważniejszym jednak jest, aby powtarzać usłyszane słowa na głos. Dobrze jest też patrzeć lub zapisywać to słowo w trakcie słuchania.

 

Na początek może wydawać Ci się to czasochłonne, lecz pomyśl, że to będzie czas spędzony z Twoim dzieckiem. Kto wie, może przy okazji sam/a nauczysz się kilku słów?

 

*zapis fonetyczny słowa po angielsku np. /ˈæp(ə)l/