dlaczego dziecko nie lubi angielskiego

Poniżej przeczytasz o 3 powodach dlaczego Twoje dziecko może nie lubić języka angielskiego.

1. Złe wspomnienia/skojarzenia

Pierwszym miejscem w jakim dziecko ma styczność z językiem angielskim jest szkoła. Jeżeli lekcje w szkole były lub są prowadzone w sposób nieciekawy dziecko zniechęca się do przedmiotu. Innym takim miejscem mogą być dodatkowe zajęcia z języka angielskiego. Wyobraź sobie, że jako dziecko musisz siedzieć 60 minut wypełniając ćwiczenia w książce, jakie były by Twoje skojarzenia z tym przedmiotem?

Innym powodem może być niestety wprowadzenie przez rodzica złego skojarzenia. Wiadomo, że rodzice uważają znajomość języka angielskiego za ważne. Lepiej dla dziecka kiedy chodzi na zajęcia dodatkowe, ponieważ przyniesie to dużo korzyści. Czasami jednak zdarza się, że dziecko nie chce chodzić na takie zajęcia, a rodzic, żeby dziecko zachęcić wprowadza system nagród. Prowadzi to do tego, że dziecko wymaga coraz to lepszej nagrody, a jej brak uznaje za brak potrzeby pójścia na takie zajęcia. Skutkuje to niepowodzeniem oraz frustracją rodzica.

Odradzam zmuszanie dziecka lub przekonywania w ten sposób, aby chodziło na dodatkowe zajęcia.

W jaki sposób przekonać dziecko do chodzenia na dodatkowe zajęcia z angielskiego?
Aby przekonać dziecko do chodzenia na dodatkowe zajęcia z języka angielskiego możesz pokazać mu zdjęcia jak wyglądają zajęcia. Możesz również poprosić inne dziecko, które uczęszcza na takie zajęcia i jest zadowolone. Poproś je aby opowiedziało Twojemu dziecku jak takie zajęcia wyglądają. To o wiele bardziej zachęci i przekona Twoje dziecko do chodzenia na zajęcia dodatkowe.

2. Uważa się za mniej mądre lub gorsze

Twoje dziecko może nie lubić języka angielskiego ponieważ czuje się gorsze lub uważa, że mniej umie. Dzieje się tak najczęściej w szkole gdzie dzieci są podzielone na większe grupy i nie zawsze są one dopasowane poziomem. Może to być tylko opinia tych dzieci, że inni są lepsi lub może faktycznie tak być, że są niedopasowane poziomem. Wtedy dziecko, które czuje się mniej pewne zniechęca się do nauki języka. Czasami inne dzieci są po prostu bardziej aktywne. A dziecko, które takie nie jest, może nawet znać odpowiedź na jakieś pytanie, ale kiedy nauczyciel je nie zapyta to wstydzą się podać odpowiedź i nie mają możliwości wykazać się swoją wiedzą. To sprawia, że nie lubią tego przedmiotu.

Czasami zdarza się, że inne dzieci podśmiewują się z wymowy dziecka. Nie zawsze jeżeli mówi źle. Bardzo często spotykam się z sytuacją, kiedy dzieci lub młodzież starają się mówić z akcentem, a inne dzieci lub czasami dorośli naśmiewają się z tego. Takie zachowanie może zniechęcić dziecko do mówienia w języku obcym. Potem nie używa języka ani akcentu, ponieważ ma negatywne skojarzenie, co może zniechęcić do jakiejkolwiek dalszej nauki języka.

Kolejnym powodem dla którego dziecko może czuć się ‘głupsze’ może być złe testowanie języka przez rodzica (tu zobaczysz jak można to robić w sposób prawidłowy i nieświadomy). Jeżeli dziecko nie odpowiada na zadawane przez dorosłego pytania to myśli, że nie umie tego języka, co również zniechęca go do nauki języka.

3. Nauczyciel

Każdy w życiu wspomina nauczycieli ze swojego życia, których się lubiło lub nie. Większość osób, które lubiła jakiegoś nauczyciela dobrze wspomina też jego przedmiot i radziła sobie w nim dobrze. Nauczyciel to klucz, aby uczeń lubił jakiekolwiek przedmiot.
Znaczenie ma podejście nauczyciela, jaką atmosferę wprowadza, jaką jest osobą. Jeżeli nauczyciel jest energiczną i pozytywną osobą, dzieci będą lubić z nią przebywać. Uśmiechamy się zawsze to osób, które uśmiechają się do nas, prawda? 🙂 Czasami, nie chodzi nawet o perfekcyjną znajomość angielskiego, tylko o przekaz i o to w jaki sposób podchodzi do ucznia. Dzięki temu Twoje dziecko nie zniechęci się do nauki języka. Niekiedy zdarza się, że w szkole lub na poprzednich zajęciach dodatkowych Twoje dziecko dostało złą ocenę lub coś im nie szło (niekoniecznie musiało nie lubić nauczyciela jako osoby) to już sprawiło, że nie lubi nauczyciela, bo ma złe oceny. To sprawia, że słysząc nazwę przedmiotu dziecku wracają negatywne skojarzenia i po prostu go nie lubi.

Pamiętaj, warto pokazywać dziecku dobre strony języka. Zmień myślenie dziecka na temat języka pokazując mu filmiki, nagrania lub zdjęcia z zajęć (możecie takie znaleźć na naszym fanpage’u).

Jeżeli Twoje dziecko zobaczy, że nauka języka angielskiego może być zabawą to samo będzie chciało chodzić na dodatkowe zajęcia!

Możesz też spróbować przekonać swoje dziecko zapisując je w te wakacje na półkolonie językowe, więcej informacji tutaj.

 

Jeżeli wolisz oglądać, wszystko co napisane powyżej mówiłam na czwartkowym cyklu spotkań #pomagamdzieckuwnauce: