Zajęcia z języka angielskiego są bardzo ważne w życiu dorastającego dziecka. Nie podejmuj pochopnie decyzji o wyborze szkoły językowej. Oprócz metody nauczania, lokalizacji i ceny zwróć uwagę na kilka elementów przy podpisywaniu umowy o usługi edukacyjne dla Twojego dziecka.

Liczba godzin w kursie

Przy podpisywaniu umowy ze szkołą językową sprawdź na ile godzin faktycznie podpisujesz zajęcia oraz czy odbywają się one również w dni wolne od szkoły. W przypadku kiedy Twoje dziecko nie idzie do szkoły, a Ty chcesz z nim spędzić czas i przykładowo wyjeżdżacie na wycieczkę, na pewno nie chcesz dopuścić do sytuacji, że takie zajęcia mu przepadną, a Ty i tak będziesz musiał za nie zapłacić.

Ile trwają zajęcia

Wiele szkół językowych ogłasza cenę za zajęcia, które trwają 40 lub 45 minut czyli tyle ile godzina lekcyjna. Jeżeli kurs w jednej szkole składa się z np. 60 lekcji w ciągu roku szkolnego, gdzie jedna lekcja trwa 45 minut, a w innej szkole trwa 60 minut, w tej pierwszej w skali roku stracisz 15 godzin zegarowych (!).

Sposoby płatności za kurs

Prawdopodobnie najlepszym sposobem płatności za kurs dla Ciebie, będzie płatność miesięczna. Dowiedz się w szkole językowej w której podpisujesz umowę  czy taka istnieje oraz w jaki sposób jest liczona. Czasami płatność miesięczna jest droższa niż semestralna lub roczna. Warto również zwrócić uwagę czy raty są równe czy zmienne. Te drugie mogą się pojawić w sytuacji, gdy szkoła na koniec każdego miesiąca liczy ile zajęć faktycznie się odbyło i dopiero wysyła do Ciebie informację z kwotą. Może być to frustrujące, zwłaszcza kiedy chcesz ustawić przelew stały.

Odwoływanie zajęć

Przy podpisywaniu umowy ze szkołą językową sprawdź czy szkoła ma prawo odwołać zajęcia bez podania powodu oraz w jaki sposób są one odrabiane. Jeżeli w trakcie roku szkolnego może być trudnym ustaleniem dodatkowego terminu, jeśli Twoje dziecko uczęszcza na inne zajęcia dodatkowe. Niektóre szkoły mają tendencję do wydłużania zajęć, np. następnych 6 lekcji o 10 minut, może to zaburzyć dzień Twojego dziecka. Najlepszą metodą odrabiania zajęć jest wydłużenie kursu o godziny odwołane, sprawdź jednak kiedy to się dzieje, gdyż na Twoje dziecko na pewno nie będzie szczęśliwe przyjąć dodatkowe obowiązki w wakacje 🙂

Czasowa nieobecność dziecka na zajęciach

Większość szkół językowych nie zmniejsza kwoty do zapłacenia w przypadku nieobecności dziecka na zajęciach. Dowiedz się w szkole z którą podpisujesz umowę, czy oferują np. konsultacje z lektorem, na których Twoje dziecko mogłoby przerobić zaległy materiał. Warto również sprawdzić co oferuje szkoła gdy dziecko nie może uczęszczać na zajęcia przez dłuższy okres. Niektóre szkoły w ogóle się tym nie przejmują, inne oferują upusty lub możliwość nadrobienia materiału w inny sposób.

Rezygnacja z kursu

Jednym z najważniejszych punktów przy podpisywaniu umowy ze szkołą językową jest możliwość rezygnacji z kursu. Najbardziej typowym okresem wypowiedzenia jest 30 dni. Jeżeli szkoła nie podała okresu wypowiedzenia nie oznacza to, że nie można z umowy o świadczenie usług edukacyjnych zrezygnować. Według prawa przysługuje Ci możliwość wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym z ważnych powodów.

Dopasowanie uczniów w grupie

Aspektem na który warto zwrócić uwagę jest sposób w jaki kursanci są dobierani do grup. Czasami szkoły, aby ‘uzupełnić’ grupę łączą 7-latków z 9-latkami co może skutkować nieefektywnym nauczaniem, ponieważ dzieci w zależności od wieku uczą się inaczej. Ważnym jest też, aby oprócz dopasowania wiekowego, kursanci byli dopasowani poziomem. W przypadku dzieci do lat 9 zazwyczaj nie ma dużego zróżnicowania poziomowego (chyba, że jedne dzieci uczęszczały już na zajęcia dodatkowe, a inne nie), jednak wśród starszych dzieci, sprawdź czy szkoła przeprowadza kurs poziomujący oraz czy Twoje dziecko zostało dopasowane z dziećmi o podobnym poziomie językowym.

Pamiętaj, spokojny rodzic to szczęśliwe dziecko.

ODBIERZ DARMOWY SPIS APLIKACJI DO NAUKI ANGIELSKIEGO
Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez MailChimp (więcej informacji)
Zapisz się na nasz newsletter i odbierz darmowy spis aplikacji, które pomogą Twojemu dziecku w nauce języka angielskiego.
Nie będziemy wysyłać spamu. Twoje dane są u nas bezpieczne. Będziesz otrzymywał tylko treści podobne z tymi, które czytasz lub dostałeś już od nas. Zapisując się do newslettera akceptujesz naszą politykę prywatności.