Zajęcia z języka angielskiego są bardzo ważne w życiu dorastającego dziecka. Nie podejmuj pochopnie decyzji o wyborze szkoły językowej. Oprócz metody nauczania, lokalizacji i ceny zwróć uwagę na kilka elementów przy podpisywaniu umowy o usługi edukacyjne dla Twojego dziecka.

 

Liczba godzin w kursie

Przy podpisywaniu umowy ze szkołą językową sprawdź na ile godzin faktycznie podpisujesz zajęcia oraz czy odbywają się one również w dni wolne od szkoły. W przypadku kiedy Twoje dziecko nie idzie do szkoły, a Ty chcesz z nim spędzić czas i przykładowo wyjeżdżacie na wycieczkę, na pewno nie chcesz dopuścić do sytuacji, że takie zajęcia mu przepadną, a Ty i tak będziesz musiał za nie zapłacić.

Ile trwają zajęcia

Wiele szkół językowych ogłasza cenę za zajęcia, które trwają 40 lub 45 minut czyli tyle ile godzina lekcyjna. Jeżeli kurs w jednej szkole składa się z np. 60 lekcji w ciągu roku szkolnego, gdzie jedna lekcja trwa 45 minut, a w innej szkole trwa 60 minut, w tej pierwszej w skali roku stracisz 15 godzin zegarowych (!).

Sposoby płatności za kurs

Prawdopodobnie najlepszym sposobem płatności za kurs dla Ciebie, będzie płatność miesięczna. Dowiedz się w szkole językowej, w której podpisujesz umowę, czy taka istnieje oraz w jaki sposób jest liczona. Czasami płatność miesięczna jest droższa niż semestralna lub roczna. Warto również zwrócić uwagę czy raty są równe czy zmienne. Te drugie mogą się pojawić w sytuacji, gdy szkoła na koniec każdego miesiąca liczy ile zajęć faktycznie się odbyło i dopiero wysyła do Ciebie informację z kwotą. Może być to frustrujące, zwłaszcza kiedy chcesz ustawić przelew stały.

Odwoływanie zajęć

Przy podpisywaniu umowy ze szkołą językową warto sprawdzić, czy szkoła ma prawo odwołać zajęcia bez podania powodu oraz w jaki sposób są one odrabiane. Jeśli Twoje dziecko uczęszcza na inne zajęcia dodatkowe, może być trudnym ustalenie dodatkowego terminu zajęć. Niektóre szkoły mają tendencję do wydłużania zajęć, np. następnych 6 lekcji o 10 minut. Może to jednak zaburzyć dzień Twojego dziecka. Najlepsza metoda odrabiania zajęć to wydłużanie kursu o godziny odwołane. Sprawdź jednak kiedy to się dzieje, gdyż Twoje dziecko na pewno nie będzie szczęśliwe by przyjąć dodatkowe obowiązki w wakacje 🙂

Czasowa nieobecność dziecka na zajęciach

Większość szkół językowych nie zmniejsza kwoty do zapłacenia w przypadku nieobecności dziecka na zajęciach. Dowiedz się w szkole z którą podpisujesz umowę, czy oferują np. konsultacje z lektorem. Na takich konsultacjach Twoje dziecko mogłoby przerobić zaległy materiał. Warto również sprawdzić co oferuje szkoła gdy dziecko nie może uczęszczać na zajęcia przez dłuższy okres. Niektóre szkoły w ogóle się tym nie przejmują, inne oferują upusty lub możliwość nadrobienia materiału w inny sposób.

Rezygnacja z kursu

Jednym z najważniejszych punktów przy podpisywaniu umowy ze szkołą językową jest możliwość rezygnacji z kursu. Najbardziej typowym okresem wypowiedzenia jest 30 dni. Jeżeli szkoła nie podała okresu wypowiedzenia nie oznacza to, że nie można z umowy o świadczenie usług edukacyjnych zrezygnować. Według prawa przysługuje Ci możliwość wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym z ważnych powodów.

Dopasowanie uczniów w grupie

Aspektem na który warto zwrócić uwagę jest sposób w jaki kursanci są dobierani do grup. Czasami szkoły, aby ‘uzupełnić’ grupę łączą 7-latków z 9-latkami co może skutkować nieefektywnym nauczaniem, ponieważ dzieci w zależności od wieku uczą się inaczej. Oprócz dopasowania wiekowego, ważne jest również dopasowanie poziomem. W przypadku dzieci do lat 9 zazwyczaj nie ma dużego zróżnicowania poziomowego (chyba, że jedne dzieci uczęszczały już na zajęcia dodatkowe, a inne nie). Jednak wśród starszych dzieci sprawa wygląda inaczej. Warto sprawdzić, czy szkoła przeprowadza kurs poziomujący oraz czy Twoje dziecko zostało dopasowane z dziećmi o podobnym poziomie językowym.

 

Pamiętaj, spokojny rodzic to szczęśliwe dziecko.