pomoc dziecku w zapamiętywaniu słów

Dzieci chłoną jak gąbka, prawda?

Oczywiście im młodsze dziecko, tym szybciej zapamiętuje różne rzeczy, między innymi słowa po angielsku, o których dzisiaj piszę. Jednak im jest starsze i im więcej umie a słowa stają się trudniejsze, tym ciężej może sobie radzić z ich zapamiętywaniem.

 

Dlatego jeżeli chcesz wspomóc swoje dziecko w zapamiętywaniu słów po angielsku, przeczytaj moje sprawdzone 5 sposobów.

 

1. Nie przepytuj

Niestety muszę zacząć od najczęstszego błędu, jaki popełniają rodzice w “pomaganiu” swoim dzieciom w nauce słówek po angielsku. Mianowicie otwierają listę słów i pytają po kolei jak leci. Rodzicu, jeżeli tak robisz, to przestań! Są o wiele lepsze sposoby.

2. Pokaż obrazek

Zastanów się, jak działa nasz mózg. Kiedy widzisz słowa: “różowy słoń” to co sobie wyobrażasz? No właśnie, COŚ sobie wyobrażasz, a tym czymś jest wizualizacja tych słów. Dlatego dzieciom (i nie tylko) łatwiej jest zapamiętać słownictwo, kiedy ono się do czegoś odnosi. Dlatego też w BRIGHT do każdego słowa, jakiego uczymy naszych podopiecznych, mamy fiszkę obrazkową. Jeżeli jesteś naszym klientem, zajrzyj do panelu ucznia i na prezentacji znajdź fiszki, poproś swoje dziecko, żeby spróbowało je nazwać lub przeczytaj* słowo i poproś dziecko o powtórzenie.

*jeśli nie umiesz czytać po angielsku, wpisz to słowo w program Google Translate i kliknij ikonę głośnika, aby je usłyszeć.

 

3. Stwórzcie razem krzyżówkę

Jeżeli Twoje dziecko jest naszym uczniem, to na pewno będzie miało pomysły na to, jak taka krzyżówka może wyglądać 😉 Jeżeli nie, podaję kilka pomysłów:

  • Przygotuj małe samoprzylepne karteczki. Wybierz 10 słów, które chcecie przećwiczyć. Podzielcie się słowami. Jedna osoba obrazuje na karteczce jedno słowo i przykleja na podłodze, poniżej przykleja tyle karteczek, ile liter ma to słowo. Druga osoba próbuje zapisać to słowo na karteczkach, następnie to ona obrazuje jedno słowo i przykleja karteczki tak, aby przecinały się z poprzednim słowem. Pierwsza osoba próbuje zapisać to słowo i tak dalej. Efekt może wyglądać mniej więcej tak:

  • Na osobnych kartkach tworzycie pustą krzyżówkę z hasłami, które są obrazkami. Dla bardziej zaawansowanych hasła mogą być zdaniami 😉
  • Na osobnych kartkach tworzycie uzupełnioną krzyżówkę. Wymieniacie się i dopisujecie hasła lub rysujecie obrazki.

 

4. Narysujcie mapę myśli

Ten pomysł sprawdza się, kiedy słów jest dużo. Najlepiej podzielić je wtedy na kategorie (np. żółte owoce/zielone owoce; transport lądowy/powietrzny; itp.) Główną kategorię (np. jedzenie; transport) zapisujecie na środku kartki i rysujecie coś obok. Następnie od niej wypisujecie podkategorie, a potem słowa. Wszystko w różnych kolorach z małymi ikonami obok.

Przykłady:

Źródło: https://learnenglishteens.britishcouncil.org/exams/grammar-and-vocabulary-exams/mind-maps

Źródło: https://englishvillage.wordpress.com/tag/winter-clothes-mind-map/

5. Skorzystaj z aplikacji

Istnieje mnóstwo aplikacji online, które ułatwiają naukę słownictwa po angielsku. Listę tych, które uważam za najlepsze możesz pobrać poniżej:

Jeżeli Twoje dziecko jest naszym uczniem, pamiętaj, że na jego panelu jest dostęp do 10 zadań online z bieżącego materiału!

 

 

Pamiętaj, nauka może kojarzyć się ze świetną zabawą!

 

Daj znać w komentarzu, jak Wam poszło 🙂

 

Wszystkiego dobrego,

Paulina Chrobak